FANDOM


Привіт! У цьому блозі я хочу розповісти, як створювати категорії, та ростити із них дерево.

Що воно, і для чого?

Категорії — це такі особливі сторінки, які можуть поєднувати всі інші сторінки. Це можуть бути статті, файли, шаблони, профілі користувачів, і навіть сторінки обговорення! За рахунок цього, із категорій можна збудувати надзвичайну навігацію по Вашій вікі, з мінімальними затратами зусиль! А як? Читаємо далі.

Доцільність створення

Зазвичай, нижня межа створення категорії, та прописування її в статтях, — щоб у неї входило хоча б 3-5 сторінок. Можна внести сторінки про Кия, Щека, Хорива та Либідь у категорію "Засновники Києва", а можна у кінці кожної з цих статей створити розділ "Дивіться також", де дати посилання на інших братів та сестру.

Крім того, варто продумувати, чим категорія буде наповнюватись. Можливо, є сенс категорію "Фото акторів серіалу" залишити службовою, а безпосередньо зображення додавати у категорії "Фото жінок-акторів" та "Фото чоловіків-акторів". Всі подібні нюанси варто занотувати на сторінках, де даються поради щодо створення та наповнення статей.

Як вони робляться?

Як не дивно, але для того, щоб категорія існувала, її потрібно створити. =) Коли Ви вкажете у декількох статтях, що вони належать, наприклад, до категорії «Речі», це ще не створить таку категорію на вікі. Посилання на неї буде червоним, і, якщо перейти за ним, побачите стандартний текст:

Зараз на цій сторінці нема тексту. Ви можете пошукати цю назву в інших сторінках, пошукати в журналах або створити сторінку з такою назвою.

Звичайно, натискайте кнопку "Створити", і вперед!

Назва категорії

Перш за все, переконайтеся, що категорія має таку назву, як було задумано. Може таке бути, що у назві була допущена та чи інша помилка, і тоді, замість створювати, а потім видаляти категорію, треба просто виправити написання категорії у статтях, які містять посилання на неї.

Не починайте назву категорії з пробілу! У випадку, коли пишеться "Категорія:", після двокрапки пробіл не потрібен, так як вона відокремлює простір імен ("Категорія", ns=14 у нашому випадку) та назву конкретної сторінки у ньому.

Опис категорії

Часто можна обійтися і без нього. "Прісноводні риби" — це ті, що живуть у прісній воді, і це всім зрозуміло. Немає потреби писати це додатково. Але іноді виникає потреба вказати певні зауваження чи уточнення щодо наповнення категорії.

Наприклад:
Категорія:Міста Австрії

  • Ці міста розташовані у Північній півкулі, в Європі, в Австрії! Не плутати з Австралією!

Категорія:Міста Австралії

  • Ці міста розташовані у Південній півкулі, на континенті Австралія, у однойменній країні! Не в Австрії!

Якщо стисла характеристика того, що входить у категорію, розростається на цілий абзац, швидше за все, є сенс створити статтю у основному просторі з такою ж (чи правильнішою) назвою, як сторінка категорії, і там вже докладно описати все, що треба. А у описі категорії просто дати посилання на таку статтю.

Внесення у категорії

Можливо, для Вас це стане несподіванкою, але категорії теж треба вносити у категорії. Саме це і формує ту навігацію, про яку я згадала на початку. Звісно, найліпше це зробити одразу, під час створення категорії. Саме додавання здійснюється просто: у відповідних віконцях Візуального редактору чи редактору початкового коду, або ж вручну, вставкою [[Категорія:Назва категорії]] у поле опису.

Зазвичай, у яку категорію входитиме та, над якою ми працюємо, теж зрозуміло одразу. Категорія "Народилися у Денвері" входитиме у категорію "Народилися у штаті Колорадо". Доречно вносити у одну чи дві категорії, але навряд чи знадобиться входити одночасно більше, ніж в три категорії.

Формування дерева категорій

Як справжнє дерево, його треба плекати, доглядати і обрізати. Як? Зараз будемо вчитися!

Стовбур

Стовбур у дерев один, і верхня категорія на вікі теж може бути лише одна. Що робить її верхньою? Всі інші категорії, прямо чи опосередковано, входять до неї. Верхня категорія не входить ні в яку категорію! Вона — єдина, яка може собі це дозволити. Чому вона має таку назву? Якщо вписати її для інструменту Дерево категорій, вона буде відображена верхньою. Це єдине її можливе положення.

Як назвати верхню категорію? Хтось називає її "Все", хтось називає її іменем вікі, хтось захоче назвати її "Верхня". В цілому, це не так вже й важливо. Головне: верхня категорія може бути лише одна.

Гілки

Після розслабленої верхньої категорії, яка нікуди не входить, настав час створювати всі інші, які вже точно входять до інших категорій. При цьому, якщо категорія А входить до категорії Б, тоді кажуть, що категорія А є дочірньою до категорії Б. Давайте розберемо ланцюжок входження категорій одна в одну на прикладі раніше вигаданої категорії "Народилися у Денвері".
Материнська
Народилися у Західній півкулі

Народилися у Північній Америці
Народилися у США
Народилися у штаті Колорадо
Народилися у Денвері

дочірня
Порядок зрозумілий? Йдемо від великого до малого, від загального до конкретного. А як цей порядок виглядає на практиці? Якщо дивитись у вихідному коді, то всередині категорії "Народилися у штаті Колорадо" міститься [[Категорія:Народилися у США]]. Друга є материнською до першої.

Галуження

Одна категорія може бути материнською для багатьох. У категорію "Народилися у США" передбачено входження 50 дочірніх категорій — за кількістю штатів. Категорія "Шаблони" об'єднуватиме у собі такі можливі дочірні, як "Службові шаблони", "Інфобокси", "Плашки", "Юзербокси", "Основні шаблони", "Документації шаблонів", тощо. Головне: не відходити від теми. Категорії присвячені гуманоїдам? Хай верхньою для них буде категорія "Гуманоїди". Категорії про зброю? Тоді старшою над ними буде категорія "Зброя", або, можливо, "Зброя за типом".

Категорії, які містять в собі лише інші категорії, можуть називати "службовими" або "проміжними". Вони необхідні для формування дерева, та розвантаження особливо заповнених категорій.

Візуалізація

Те, що я кажу, що система категорій на вікі часто має вигляд дерева — не вигадка. Є особливий інструмент Спеціальна:CategoryTree, який зображує всі категорії, що прямо і опосередковано входять до вказаної. Введіть там назву верхньої категорії на Вашій вікі — і ви побачите порядок ієрархії категорій, подібний до розташування тек на жорсткому диску комп'ютера. Цей інструмент показує лише створені категорії! Крім верхньої, можна вказати і будь-яку іншу, і переглянути зв'язки між категоріями, що входять до неї.

Якщо Ви починаєте створення чи ревізію дерева категорій, не зайве намалювати його графічне відображення. Можна зробити це від руки. Можна спробувати так звані "карти розуму" — через властиву їм багаторівневу структуру вони придатні для цього. Я користуюсь ресурсом https://www.text2mindmap.com/ (Сайт англомовний, але текст українською сприймає нормально.)

Засоби роботи

Для роботи з категоріями є багато інструментів MediaWiki. Перший з них:

Спеціальна:Categories — показує всі категорії на вікі, які містять хоча б один об'єкт, як створені, так і не створені. Вони упорядковані в порядку "символи-англійська абетка-українська абетка". Можна перейти на цю сторінку, натиснувши на слово-посилання "Категорії" у блоці з ними внизу сторінки.

Другий, не менш важливий:

Спеціальна:WantedCategories — всі категорії, на які є посилання (у які внесено статті), але які ще не створені. Сторінки перелічені за кількістю посилань: спочатку ті, на які посилань більше.

Також варто стежити за

Спеціальна:UncategorizedPages, Спеціальна:UncategorizedTemplates, Спеціальна:UncategorizedFiles — відповідно, статті з основного простору, шаблони та файли. Всі статті мають бути категоризованими (входити хоча б в одну категорію). Шаблони категоризують для полегшення навігації між ними. Необхідність вносити в категорії файли на багатьох вікі ігнорують, але сама суть рушія MediaWiki заперечує це. ;)
Спеціальна:UncategorizedCategories — як Ви вже здогадалися, це некатегоризовані категорії. Спецсторінка демонструє створені категорії, які не входять до інших категорій. Першочерговий помічник у формуванні дерева категорій.

В ідеалі на наведених спецсторінках, крім першої, має бути текст "Запит не дав результатів". =)

Інші сторінки

Ці сторінки також пов'язані з категоріями.

Також відвідайте Довідка:Спеціальні сторінки.

Самостійники

Є категорії, які "ніхто не кличе, а вони самі приходять". Це так звані категорії відстеження. Їхня поява записана у коді рушія, а вони самі мають сигнальну функцію. Одну з них Ви точно бачили хоча б один раз. Це

Категорія:Сторінки, що посилаються на неіснуючі файли

Сторінка додається до неї, коли містить посилання на використання файлу, а файлу з такою назвою немає. Іноді це спричинено друкарськими помилками у назві файлу, а часом буває так, що файл ніхто і не збирався завантажувати. =( Щоб усунути настирливу довгу назву у блоці з категоріями, треба завантажити файл(и)/виправити написання назви, або видалити посилання на вживання файлу(ів).

Ще один випадок іноді можна побачити, але багато хто про таке не здогадується. І не дивно, адже мова йде про

Приховані категорії

На сторінці, яка входить до такої категорії, можна побачити повідомлення: Ця сторінка належить до (число) прихованих категорій Сама категорія стає прихованою, коли до її опису додати чарівне слово __HIDDENCAT__. Всі приховані категорії входять до категорії "Приховані категорії", але, якщо одна з них входить до звичайної, то вона буде перелічена у списку дочірніх, як зазвичай. Приховані категорії за замовчанням не показуються на сторінці, але це можна змінити у налаштуваннях користувача. Робити їх такими можна різною метою. Наприклад, це ще один спосіб зробити групу службових категорій.

Інші категорії із самовільною появою рідко побачиш, але я їх теж коротко опишу.

Індексовані сторінки
Неіндексовані сторінки

Вони також пов'язані із вживанням чарівних слів, а саме: __INDEX__ та __NOINDEX__ відповідно. Мається на увазі індексація (чи ні) сторінки пошуковими системами.
Є група категорій відстеження, які висвітлюють "шаблонні" проблеми. У лівій колонці наведено назви, які отримують такі категорії (за замовчанням), а у правій — системне повідомлення, яке виводиться на їхніх сторінках.

Сторінки з дуже великою кількістю викликів ресурсомістких функцій Увага: Ця сторінка містить дуже багато викликів ресурсомістких функцій. Кількість викликів не повинна перевищувати $2, зараз потрібно зробити $1 викликів.
Сторінки, які містять пропущені аргументи шаблонів Увага: Ця сторінка містить принаймні один аргумент шаблону, який має надто великий розмір для розгортання. Такі аргументи були опущені.
Сторінки з перевищеним розміром включених шаблонів Увага: розмір шаблонів для включення занадто великий. Деякі шаблони не будуть включені.

З удосконаленням шаблони розростаються, і починають містити дуже багато функцій. Якщо на сторінці вжито декілька таких шаблонів, вона, з великою вірогідністю, почне неправильно відображатися; і потрапить у наведені вище категорії.

Всі ці категорії відстеження немає потреби створювати, якщо вони виникли на сторінці. Краще виправити проблему, на яку вони вказують. Хіба що, якщо вже вирішили практикувати вживання прихованих категорій, варто створити материнську для них категорію "Приховані категорії".

Основні принципи категоризації

Можете створювати категорії на свій розсуд, але, загалом, варто дотримуватись наступних принципів:

  • Робіть назви категорій за можливості короткими і змістовними.
  • Категорії часто називають у множині, хоча це і не обов'язково.
  • Категорія не може входити сама у себе.
  • Материнська категорія не може входити у свою дочірню будь-якого рівня. Якщо складається така ситуація, перегляньте поточні принципи побудови дерева категорій.
  • Дублікати наявних категорій, як і всі інші дублікати, повинні видалятися.

А яке дерево категорій створили на своїй вікі Ви? Напишіть у коментарях!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Відвідайте інші вікіпроекти на Вікія!

Випадкова вікі